logo

Kontenery morskie

kalafior Rodzaje kontenerów 2 czerwca 2023 0
post-image

Kontenery morskie nazywane są również kontenerami transportowymi lub towarowymi. Są to duże, prostokątne skrzynie, o znormalizowanych parametrach, służące do przechowywania i bezpiecznego transportu towarowego. Przewozi się w nich towary na statkach, pociągach i ciężarówkach. Nie wymagają ponownego rozładunku lub przeładunku przy zmianie środka transportu. 

Parametry kontenerów morskich

Kontenery produkowane są według pewnych wytycznych i ich znormalizowane rozmiary są podstawowym założeniem konstrukcyjnym. Dzięki uniwersalnym wymiarom załadunek, transport i rozładunek są łatwiejsze w dowolnym porcie na świecie.

Kontenery magazynowe sprzedaż i wynajem Standardowa wysokość kontenera morskiego to 2,59 m. Istnieje również podwyższany model o wysokości 2,9 m. Jest to tak zwany HC (High Cube). Przy ustalonej wysokości kontenery morskie dostępne są w wymiarach ISO 10’ (3 m długości), ISO 20’ (6 m długości) i ISO 40’ (12 m długości). Każdy z nich ma szerokość 2,44 m. Ładowność zależy od typu kontenera. Wynosi ona przynajmniej 9 ton, maksymalnie 27 ton. Przy podanych powyżej wymiarach pojemność to odpowiednio 16m3 (5 europalet), 33,2 m3 (11 europalet) oraz 67,7 m3(23 europalety).

Jeśli chodzi o masę kontenera, czyli tarę, przedstawia się to następująco: 1 280 kg, 2 000 kg, 3 380 kg i 3 550 kg w przypadku HC 40’. Każdy kontener posiada uchwyty ułatwiające mocowanie oraz podłogę wyłożoną odpowiednim materiałem (np. sklejką). Wykonane są ze stali odpornej na rdzę.

kontenery morskie modyfikacje kontenerów

Rodzaje kontenerów morskich

W zależności od przeznaczenia kontenerów, niezależnie od standardowych rozmiarów, istnieją modyfikacje w ich konstrukcji. Mają one na celu ułatwienie załadunku dużych, ciężkich towarów. Najpopularniejsze wersje obejmują:

  • Kontener 20’ Side Door – to kontener z dodatkowymi drzwiami na całej jednej, bocznej ścianie. Taka budowa umożliwia dostęp do całości ładunku w bardzo komfortowy sposób. 
  • Kontener 20’ Double Door – ten kontener ma dwie pary drzwi na obu krótszych ścianach.

kontenery morskie zastosowanie

Kontenery morskie – zastosowanie

Standardowe kontenery morskie wynalezione zostały przeszło 100 lat temu. Ich zastosowanie jest zbliżone do znormalizowanych palet – pomagają łączyć towary w większe ładunki. Ułatwia do przenoszenie i układanie w stosy. Dzięki temu zyskuje się możliwość ciasnego upakowania na statkach, co przekłada się na ekonomię transportu. Konstrukcja kontenerów pozwala na duże obciążenie. Dodatkowo planowanie i zarządzanie transportem jest ułatwione dzięki unikalnym tabliczkom znamionowym umieszczonym na każdym kontenerze. Zawierają one najważniejsze dane:

  • datę produkcji,
  • unikalny numer,
  • wymiary,
  • wagę,
  • wytrzymałość,
  • maksymalną zdolność do układania w stos. 

Kontenery magazynoweMorskie kontenery prawie w całości wyparły tradycyjne ładunki. Ich konstrukcja uniemożliwia jednak przewóz towarów gazowych i płynnych, do których stosuje się tankowce i cysterny.

Ile kosztuje kontener morski?

Na tak postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Sam fakt, że występują one w kilku podstawowych wymiarach i dopuszczalne są dodatkowe modyfikacje sprawia, że cena nowych kontenerów może się znacząco różnić. Jeśli chodzi o koszt używanego kontenera, trzeba wziąć pod uwagę również jego stan. Na rynku dostępne są także kontenery po remoncie, z różnymi drzwiami oraz dodatkowym wyposażeniem i gwarancją. Najpopularniejszymi modyfikacjami kontenerów jest montaż podłogi ze sklejki odpowiednio zabezpieczonej przed gniciem i szkodnikami. Aby zabezpieczyć kontener przed włamaniem stosuje się specjalne systemy antywyważeniowe i listwy blokujące. Dostawca może także oferować możliwość transportu do klienta oraz dostosowanie kontenera do konkretnych wymagań. Warto wziąć pod uwagę, że nie zawsze kupno kontenera jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Czasami optymalne będzie czasowe wynajęcie. 

konteneryBiorąc po uwagę wszystkie podane wyżej opcje można przyjąć, że najtańsze w zakupie będą używane kontenery w najpopularniejszym rozmiarze ISO 20’, które nie przeszły żadnych remontów ani nie posiadają udogodnień. Przy takich założeniach najtańszy wynajem używanego kontenera morskiego to koszt 300 zł netto za miesiąc. Chodzi tu o podstawową wersję w średnim stanie technicznym. W przypadku zakupu używanego kontenera o długości 6 m, ceny zaczynają się od 9 000 zł netto.

Kontenery morskie są projektowane do transportu w surowym środowisku morskim. Do ich produkcji używa się materiałów odpornych na wilgoć, sól i rdzę. Nadają się do niedrogiego i bezpiecznego przewożenia towarów. W związku z ich przeznaczeniem do długiej ekspozycji na warunki atmosferyczne, ten rodzaj kontenerów znalazł szereg zastosowań poza morskim transportem. Klienci poszukują kontenerów jako bazy pod różne projekty, ponieważ są łatwe do modernizacji. Można je dopasować do wielu zadań oraz do założonego budżetu.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Kontenery uzywane

Kontenery magazynowe

2 czerwca, 2023
Kontener

Kontenery sanitarne

Wyświetlenia: 105

Zgłębiaj swoją wiedzę o branży kontenerów

Na bieżąco poznawaj ciekawostki, sprawdzaj nasz poradnik oraz aktualną specjalistyczną wiedzę. Nasz portal wciąż się rozwija, rozrasta o nowe działy oraz artykuły – nie możesz tego przegapić. Poznaj świat kontenerów w całej okazałości!