Kontenery chłodnicze to kontenery morskie przystosowane do przewożenia ładunku w regulowanej, stałej temperaturze. Korzystając ze skrótu myślowego można powiedzieć, że są to duże, mobilne lodówki. Używane są podczas spedycji delikatnych towarów, wymagających określonych warunków, takich jak świeża lub mrożona żywność, kwiaty i produkty farmaceutyczne. Takie towary muszą mieć zapewnioną stałą temperaturę, niezależnie od warunków zewnętrznych. Kontenery chłodnicze to zmodyfikowane kontenery morskie, wyposażone w odpowiednią izolację oraz generator schładzający zawartość kontenera podczas transportu i magazynowania. Inaczej nazywane są kontenerami typu reefer.
Parametry kontenerów chłodniczych
Kontenery chłodnicze powstają na bazie standardowych kontenerów. Ich wymiary zewnętrzne są takie same. Wewnątrz jednak są mniejsze ze względu na konieczność montażu izolacji na ścianach bocznych, ścianie górnej i podłodze. Najczęściej spotykane wymiary to 2,59 m wysokości, szerokości 2,44 i długości 6 m lub 12 m. Mowa tu o wymiarach zewnętrznych. Wymiary wewnętrzne zależą od zastosowanych materiałów. Ładowność kontenerów chłodniczych jest mniejsza od standardowych.
Zadaniem chłodni jest zapewnienie stałej temperatury, wilgotności i atmosfery podczas przewozu lub magazynowania. Wewnątrz kontenera możliwe jest utrzymanie temperatury w przedziale od -25°C do +25°C.
Jak działa kontener chłodniczy?
Chłodzenie w kontenerach chłodniczych odbywa się przy udziale powietrza. Generator umieszczony na jednej z krótszych ścian wdmuchuje powietrze do wewnątrz. Czasami stosuje się również przepływ powietrza przez podłogę i chłodzenie towarów od spodu. To rozwiązanie posiada zaletę równomiernego przepływu powietrza w całej zawartości. Temperatura wewnątrz będzie zachowana nawet pomimo zmian na zewnątrz. Generator będzie utrzymywał zadaną temperaturę zgodnie z wprowadzonymi wartościami.
Rzadziej spotyka się chłodnie, które zadaną temperaturę utrzymują za pomocą wody. Zwykle używa się takiego systemu chłodzenia, gdy kontenery poukładane są w stosy i dodatkowo przewożone w ciasnej przestrzeni, na przykład pod pokładem statku towarowego. Wówczas konieczna staje się wentylacja wytworzonego wewnątrz kontenera ciepła. Te kontenery charakteryzują się jednak wyższą ceną i w związku z tym nie są zbyt popularne.
Agregaty chłodnicze podłączone są do zasilania na statku lub generatora prądu.
Najczęściej zadawane pytania
Czy ładunek musi być schłodzony przed załadunkiem?
Tak, zawartość kontenera musi być doprowadzona do odpowiedniej temperatury zanim zostanie załadowana. Kontener chłodniczy służy do utrzymywania stałej temperatury. Jednak nie jest możliwe obniżenie temperatury ładunku. Konieczne zatem jest wstępne schłodzenie towarów.
Jakie są możliwe modyfikacje kontenerów chłodniczych?
Kontenery powszechnie podlegają modyfikacjom w celu jak najlepszego dopasowania do potrzeb klienta. Chłodnie również podlegają przeróbkom. Na przykład można zamontować dodatkowe drzwi lub otwory okienne, oświetlenie lub regały.
Kontenery chłodnicze najczęściej występują w kolorze białym, lecz można je pomalować na dowolny kolor a także nanieść na boczną powierzchnie logotyp.
Czy w jednej chłodni można przewozić towary schłodzone i zamrożone?
Rozwiązania obejmujące możliwość przewożenia jednocześnie towarów wymagających chłodzenia i mrożenia polegają na zamontowaniu specjalnych przegród wewnątrz kontenera. Umożliwiają one zarówno przechowywanie, jak i transport, towarów schłodzonych i zamrożonych w jednym kontenerze.
Czy kontener chłodniczy służy tylko do chłodzenia?
Podstawową zasadą chłodni jest jej znakomita izolacja i odporność na warunki zewnętrzne. To sprawia, że towary umieszczone wewnątrz można przewozić w konkretnej, optymalnej temperaturze. Niektóre przesyłki nie wymagają chłodzenia czy mrożenia, a wręcz przeciwnie. Kontenery chłodnicze to specyficzny rodzaj kontenera, zapewniają możliwość przewozu towarów wymagających wyższej temperatury. Taka potrzeba występuje na przykład przy cieczach, które przewożone są w niekorzystnych, zimnych warunkach, a wymagają gwarancji, że nie zamarzną.
Jakie są zasady przewożenia ładunków w kontenerach chłodniczych?
Ze względu na konieczność utrzymania stałej temperatury wewnątrz oraz przewożenie wyjątkowo wrażliwych towarów, opracowano szereg zasad pozwalających zminimalizować ryzyko nieprawidłowego transportu. Przepisy, których należy przestrzegać podczas załadunku kontenera chłodniczego obejmują odpowiednie ułożenie ładunku, zastosowanie specjalnych opakowań, a także dodatkowe zabezpieczenia i techniki pozwalające na odpowiedni przepływ schładzającego powietrza.
Podsumowanie
Wyjątkowe warunki transportu, tak jak np. w przypadku żywności, medykamentów i innych towarów wymagają zastosowania specjalnego rodzaju kontenerów. Modyfikacje zastosowane w kontenerach chłodzących umożliwiają przechowywanie bez utraty jakości produktów przez dłuższy czas, co też umożliwia eksport na znacznie większe odległości.
Napisz nam co o tym myślisz