logo

Ciekawe przykłady zastosowania kontenerów

simplie Ciekawostki 13 października 2022 0
post-image

Podstawowym przeznaczeniem kontenerów morskich jest transport ładunków kontenerowcami. Używa się ich również do magazynowania towarów. Można w nich przechowywać niezbędny sprzęt, ale również wszelkie produkty na paletach, w kartonach i w skrzyniach. Poza oczywistą funkcjonalnością te niepozorne metalowe pojemniki zainspirowały projektantów do modyfikacji i nietypowych zastosowań. Zobacz, jak na świecie i w Polsce wykorzystano kontenery.

Basen

Własny basen to wspaniały element infrastruktury ogrodowej. W przeciwieństwie do popularnych basenów wykonanych z tworzywa, ten wykonany z kontenera ma trwałą konstrukcję, która nie przecieka i nie zmienia kształtu. Podłużny kształt i odpowiednia głębokość sprawiają, że obiekt świetnie sprawdzi się do sportowego wykorzystania. Dodatkowo pusty basen bez problemu można przewieźć w inne miejsce. Modyfikacja kontenera polega na usunięciu dachu i nałożeniu specjalnej warstwy uszczelniacza. Dzięki temu stalowe ściany nie są narażone na kontakt z wodą. Dodatkowo stosuje się systemy identyczne jak w innych basenach – filtry i grzałki. Taki kontener elegancko obudowany kamieniem lub drewnem potrafi być prawdziwą ozdobą. Czasami stosuje się również przeszklenia i podwodne oświetlenie – te baseny są naprawdę imponujące. 

Basen w kontenerze

Źródło: basenyzkontenerow.pl

Sauna kontenerowa

Ciekawym dodatkiem do kontenera przerobionego na basen jest sauna – również wykonana z metalowej skrzyni. Takie ciepłe pomieszczenie, uwielbiane zwłaszcza w Skandynawii, może być wykonane w sposób niezwykle elegancki i funkcjonalny. W zależności od tego czy sauna ma służyć jednej rodzinie, czy większej ilości gości, może zajmować jeden lub kilka kontenerów. Wnętrze musi być oczywiście wyłożone drewnem i wyposażone w systemy do nagrzewania i relaksu.

Sauna kontenerowa Polkont

Źródło: polkont.pl

Szpital Salam w Sudanie

Centrum medyczne Salam, położone w Sudanie, nad rzeką Nil, obejmuje 12 000 m2 powierzchni wewnętrznej. Ekstremalny klimat środowiska, w którym zbudowano szpital, stanowił wyzwanie dla architektów i ekipy budowlanej. W Sudanie przez większość roku temperatury przekraczają 40°C. Do tego dochodzą częste burze piaskowe. Budynki musiały zostać wyposażone w odpowiednie systemy chłodzenia i izolacji. W celu ochrony przed piaskiem należało zastosować odpowiednie filtry. Całość centrum kardiochirurgii powstała z kontenerów morskich. Szpital posiada przeszło trzysta łóżek dla pacjentów i personelu. Budynek przeznaczony dla personelu to konstrukcja kontenerów mieszkalnych i socjalnych.

Szpital kontenerowy

Źródło: tokfm.pl

Szkoła La Milpa

Pewna szkoła w Meksyku w całości zbudowana została z kontenerów morskich. Budynek jest odporny na słoną bryzę pochodzącą z oceanu znajdującego się w bliskiej odległości. Szkoła La Milpa działa od ponad dekady i przeznaczona jest dla dzieci w wieku 1-12 lat. Konstrukcja oparta na używanych kontenerach podyktowana była względami ideologicznymi. W ten sposób uczniom, ale i lokalnej społeczności, zaprezentowano w praktyce jak zrównoważony rozwój ma wpływ na świat dookoła.

Szkola z kontenerow

Źródło: https://www.facebook.com/photo/?fbid=249528050201092&set=a.249528030201094

Trenażery strażackie

W kilku lokalizacjach w Polsce znajdują się specjalistyczne trenażery dla Państwowej Straży Pożarnej. Składają się one z kontenerów ustawionych obok siebie oraz piętrowo. W ten sposób powstała konstrukcja przypominająca budynek mieszkalny. W środku znajduje się kontener z komorą ogniową. Dzięki tego rodzaju budowli strażacy otrzymali niezastąpione wsparcie w procesie doskonalenia zawodowego. Stalowa rama kontenerów jest niepalna i umożliwia przeprowadzenie szkoleń w warunkach mocno zbliżonych do tych, które panują podczas rzeczywistych pożarów.

Modyfikacje kontenerow realizacjeAkademik Urban Rigger

Akademik Urban Rigger w Kopenhadze jest przykładem zastosowania kontenerów jako zaplecza socjalnego. Konstrukcja nie jest jednak typowym „klockiem”, gdyż za projekt odpowiedzialny był duński architekt Bjark Ingels. 9 kontenerów umieszczono na pływającym pontonie i w ten sposób utworzono 12 studenckich mieszkań. Każde z nich składa się z sypialni, kuchni i łazienki. Wszystkie lokale mają dostęp do podwórka, tarasu widokowego i miejsca pozwalającego na kąpiel. Pod wodą zaś umieszczono zaplecze gospodarcze. 

Akademik z kontenerow

Źródło: urbanrigger.com

Prosta forma kontenera morskiego inspiruje architektów i inwestorów. Wiele nowoczesnych rozwiązań znajdziecie także w katalogu inspirujących realizacji.To, co pierwotnie służyło jako opakowanie podczas transportu lub przechowywania stało się pełnoprawnym tworzywem do realizacji ciekawych projektów. Niektóre zastosowania kontenerów to istne ciekawostki. Do tego zaskakują piękną formą i funkcjonalnością.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Kontenery Mobilne

Historia kontenerów – fascynujące fakty na temat rozwoju i ewolucji kontenerów przez lata

11 czerwca, 2023
Wyświetlenia: 231

Zgłębiaj swoją wiedzę o branży kontenerów

Na bieżąco poznawaj ciekawostki, sprawdzaj nasz poradnik oraz aktualną specjalistyczną wiedzę. Nasz portal wciąż się rozwija, rozrasta o nowe działy oraz artykuły – nie możesz tego przegapić. Poznaj świat kontenerów w całej okazałości!