Kontenery transportowe służą do ekonomicznego przewozu towarów każdego rodzaju; oprócz gazów. Są to metalowe skrzynie o z góry zadanych wymiarach i solidnej konstrukcji. W ich wnętrzu można transportować kartony, paczki, skrzynie, worki, towary na paletach, sprzęt i maszyny. Ze względu na odgórnie ustalone wymiary kontenerów, ich załadunek, transport i przeładunek został uproszczony. Kontenery są budowane na solidnej ramie, z materiałów odpornych na surowe warunki atmosferyczne. Wytrzymała konstrukcja pozwala chronić umieszczone wewnątrz towary oraz umożliwia układanie kontenerów w stosy. Oznacza to bardziej wydajny transport.
Kontenery transportowe – definicja
Konstrukcja kontenera transportowego musi być trwała i wytrzymała, co ma gwarantować jego wielokrotne użycie. Uniwersalny kształt podłużnej, metalowej skrzyni pozwala na przewożenie jej różnymi środkami transportu bez rozładunku towaru. Przeładunek kontenera ułatwiają odpowiednie zaczepy i mocowania, a jego identyfikację specjalna tabliczka z podstawowymi danymi technicznymi. Warunkiem koniecznym do transportu towaru jest bezproblemowy dostęp do wnętrza kontenera – za pomocą otwieranej pokrywy lub drzwi umieszczonych na przynajmniej jednej ze ścian. Istnieje kilka uniwersalnych rozmiarów kontenerów transportowych, w każdej kategorii sprecyzowano wytrzymałość i maksymalną masę.
Najczęściej spotykane kontenery mają 20 stóp długości, co oznacza wymiary 6058 mm, 2438 mm szerokości i 2438 mm wysokości.
Przewóz kontenerów transportowych
Celem jak najlepszego wykorzystania parametrów technicznych kontenerów do ich przewożenia wykorzystuje się specjalnie dedykowane środki transportowe. Podczas transportu morskiego używane są przede wszystkim kontenerowce – statki, w którym ładunek ustawia się pionowo. Ich pojemność ładunkowa liczona jest od kilkudziesięciu do przeszło 16 000 TEU (objętość 1 kontenera transportowego o długości 20 stóp odpowiada 1 TEU). W transporcie lądowym wykorzystuje się kolej – wagony kontenerowe lub platformy oraz samochody. Przy czym te ostatnie mogą przewozić maksymalnie 2 TEU.
Jeśli chodzi o transport samych kontenerów (bez ładunku), to firmy oferujące ich sprzedaż bądź wynajem zapewniają dostawę do miejsca wybranego przez zamawiającego. W tym przypadku najważniejsze jest świadczenie usługi zapewniające maksymalne bezpieczeństwo kontenera. Samochód wspiera dźwig typu HDS, który umożliwia załadunek kontenera. Hydrauliczny dźwig HDS służy do ustawienia kontenera na naczepie samochodu oraz późniejszego postawienia go w miejscu wskazanym przez klienta.
Wytrzymałość kontenerów transportowych
Pojemność kontenerów transportowych wyrażana jest w metrach sześciennych lub w ilości palet, które dany kontener jest w stanie pomieścić. Określono dokładne wymiary różnych rodzajów kontenerów. Ładowność kontenerów sięga aż trzydziestu ton. Aby zapewnić takie obciążenie kontenery są budowane na solidnej ramie, ściany zaś wykonuje się z wytrzymałej stali. Dodatkowo zewnątrz stosuje się powłokę podnoszącą odporność na rdzę i warunki atmosferyczne. Najmocniejszym fragmentem kontenera są słupki narożne z narożami zaczepowymi. To właśnie w tym miejscu kontener jest chwytany i podnoszony. Konstrukcję wspiera podłoga, która musi utrzymać masę ładunku.
Wszystko to sprawia, że kontenery transportowe są w stanie służyć przez długi okres czasu bez konieczności dużego remontu. Ich wytrzymałość podnoszą prace konserwatorskie, na przykład naniesienie nowej warstwy powłoki. Regularny serwis skrzyni sprawia, że żywotność kontenera znacznie się wydłuży.
Jak sprawdzić stan techniczny kontenera?
Kupując lub wynajmując kontener transportowy niezbędne jest sprawdzenie jego stanu technicznego. Jeżeli jest to nowa skrzynia, to nie powinno być wątpliwości, że jest w stanie idealnym i wolnym od wad. W przypadku używanych kontenerów należy skupić się na kilku czynnikach. Przede wszystkim w środku nie powinno być wilgoci, plam, dziwnych zapachów. Podłoga i sufit muszą być szczelne, bez spękań i załamań, a drzwi bez problemu zamykać się i otwierać. Sprawdź też, czy miejsca na plomby są zdatne do użytku. Dobrze jest też przyjrzeć się zabezpieczającym prętom. Niepokój może wzbudzić rdza. Korozja to poważna usterka. Zaawansowane stadium może znacznie skrócić żywotność kontenera. Jeżeli któryś z tych parametrów budzi Twoje wątpliwości – dobrze się zastanów przed finalizacją transakcji. Doprowadzenie kontenera do stanu używalności może znacznie obciążyć budżet.
Kontenery transportowe umożliwiają szybszy i wygodniejszy sposób na przewożenie towarów. Ten rodzaj kontenera jest wyjątkowo wytrzymały i pakowny. Sprawdzi się w transporcie morskim, lądowym, a nawet lotniczym. Przy zastosowaniu regularnych serwisów i prac konserwatorskim posłużą długo w dobrym stanie technicznym.
Napisz nam co o tym myślisz