
Odnowienie grzejników – sprawdź jak łatwo i tanio możesz zrobić to sam Comment
Spis treści:
Czas na odnowienie grzejników
Nie trzeba od razu wymieniać starych kaloryferów w domu czy mieszkaniu, jeśli można je z powodzeniem odnowić, aby wyglądały dobrze i były lepiej dostosowane do nowej aranżacji wnętrza.
Zanim przejdziemy do malowania grzejników, trzeba zedrzeć z nich resztki starych powłok malarskich, zwłaszcza jeśli farba sama się strzępi. Do tego celu wykorzystamy papier ścierny. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że odnawianie grzejników to zajęcie, które należy zaplanować poza sezonem grzewczym.
Podłoże przygotowane do pomalowania powinno być dokładnie oczyszczone, suche, odkurzone i odtłuszczone. Jeśli żeberka kaloryfera pokryte są rdzą, należy ją zedrzeć przy użyciu szczotki drucianej. Całość trzeba zmatowić przy użyciu papieru ściernego.
Jaka farba będzie odpowiednia do grzejników?
Odpowiednia farba do grzejników to taka, która przeznaczona jest jednocześnie do metalu, ale ma podwyższoną odporność na wysokie temperatury i nie będzie żółknąć pod wpływem ciepła. Musi mieć dużą zdolność krycia, czyli duże napigmentowanie oraz charakteryzować się doskonałą przyczepnością do podłoża.
Farba do grzejników najczęściej jest farbą wodorozcieńczalną, która w swoim składzie ma spoiwo akrylowe. Czasem też do malowania kaloryferów polecane są lakiery akrylowe, o dobrych właściwościach krycia, które bardzo szybko schną.

Malowanie grzejnika
Co oprócz farby?
Przygotowana powierzchnia kaloryfera nie powinna być od razu malowana farbą czy lakierem. Najlepiej odsłonięte metalowe fragmenty kaloryfera najpierw zagruntować z użyciem antykorozyjnej farby podkładowej. Zabezpieczy ona metalowy czy stalowy grzejnik przed niekorzystnym działaniem wilgoci, czy innych czynników zewnętrznych, które mogłyby doprowadzić do rozwoju rdzy.