
Lakierobejca – poznaj jej zastosowanie i rodzaje Comment
Lakierobejca łączy w sobie cechy bejc i lakierów. Pozwalają na uzyskanie koloru, są transparentne i tworzą na całej powierzchni drewna, niezwykle mocną i jednocześnie elastyczną powłokę. Dodatkowo można je stosować na powierzchniach, które znajdują się wewnątrz pomieszczeń, jak i tych wystawionych na kaprysy pogody i działanie czynników atmosferycznych.
Lakierobejca nie tylko zapobiega przed pojawianiem się sinizny drewna, ale doskonale uodparnia materiał na wszelkie działanie czynników atmosferycznych, a zwłaszcza wody oraz promieniowania UV. Lakierobejca nie dość, że zabezpiecza drewno, to służy też jako impregnat i chroni je przed występowaniem pleśni czy działaniem owadów. Substancje te mają też właściwości estetyczne. Drewno pokryte tym preparatem będzie wyglądać dużo korzystniej, choćby poprzez uwypuklenie słojów. Tiksotropowe odmiany tych produktów są na tyle gęste, że w trakcie malowania nie kapią i nie tworzą zacieków. Inne pozwalają uzyskać powierzchnie błyszczące, półmatowe lub matowe.
Różne odmiany lakierobejcy znajdują zastosowanie do różnych rodzajów drewna, a także dzielą się ze względu na umiejscowienie powierzchni. I tak akrylowe są polecane do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Schną dość szybko, bo około trzech do czterech godzin, a ich głównym spoiwem jest żywica akrylowa. Dodatkowo są wodorozcieńczalne. Z kolei w alkidowych spoiwem jest żywica alkidowa i są to preparaty wodorozcieńczalne lub rozpuszczalnikowe. Także wodorozcieńczalne są lakierobejce poliuretanowe. Spoiwem jest tutaj żywica poliuretanowa. Ten rodzaj produktu jest niezwykle ceniony przez użytkowników, którzy potrzebują pokryć drewno, które znajduję się przez większą część roku na zewnątrz. Schną około trzydziestu minut i charakteryzują się olbrzymią wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Ostatecznie mamy też lakierobejce alkidowo-uretanowe. Ich rozpuszczalnikiem jest benzyna lakowa, a spoiwem żywica alkidowo-uretanowa. Cecha charakterystyczna to odporność na uszkodzenia mechaniczne. Schną dwadzieścia cztery godzin i można je stosować na zewnątrz, jak i na drewnie znajdującym się wewnątrz pomieszczenia.