Ciekawe przykłady zastosowania kontenerów Comment

Podstawowym przeznaczeniem kontenerów morskich jest transport ładunków kontenerowcami. Używa się ich również do magazynowania towarów. Można w nich przechowywać niezbędny sprzęt, ale również wszelkie produkty na paletach, w kartonach i w skrzyniach. Poza oczywistą funkcjonalnością te niepozorne metalowe pojemniki zainspirowały projektantów do modyfikacji i nietypowych zastosowań. Zobacz, jak na świecie i w Polsce wykorzystano kontenery.

Basen

Własny basen to wspaniały element infrastruktury ogrodowej. W przeciwieństwie do popularnych basenów wykonanych z tworzywa, ten wykonany z kontenera ma trwałą konstrukcję, która nie przecieka i nie zmienia kształtu. Podłużny kształt i odpowiednia głębokość sprawiają, że obiekt świetnie sprawdzi się do sportowego wykorzystania. Dodatkowo pusty basen bez problemu można przewieźć w inne miejsce – tak jak zwykłe kontenery. Modyfikacja polega na usunięciu dachu i nałożeniu specjalnej warstwy uszczelniacza. Dzięki temu stalowe ściany nie są narażone na kontakt z wodą. Dodatkowo stosuje się systemy identyczne jak w innych basenach – filtry i grzałki. Taki kontener elegancko obudowany kamieniem lub drewnem potrafi być prawdziwą ozdobą. Czasami stosuje się również przeszklenia i podwodne oświetlenie – te baseny są naprawdę imponujące. 

Basen w kontenerze

Źródło: basenyzkontenerow.pl

Sauna kontenerowa

Ciekawym dodatkiem do kontenera przerobionego na basen jest sauna – również wykonana z metalowej skrzyni. Takie ciepłe pomieszczenie, uwielbiane zwłaszcza w Skandynawii, może być wykonane w sposób niezwykle elegancki i funkcjonalny. W zależności od tego czy sauna ma służyć jednej rodzinie, czy większej ilości gości, może zajmować jeden lub kilka kontenerów. Wnętrze musi być oczywiście wyłożone drewnem i wyposażone w systemy do nagrzewania i relaksu.

Sauna kontenerowa Polkont

Źródło: polkont.pl

Szpital Salam w Sudanie

Centrum medyczne Salam, położone w Sudanie, nad rzeką Nil, obejmuje 12 000 m2 powierzchni wewnętrznej. Ekstremalny klimat środowiska, w którym zbudowano szpital, stanowił wyzwanie dla architektów i ekipy budowlanej. W Sudanie przez większość roku temperatury przekraczają 40°C. Do tego dochodzą częste burze piaskowe. Budynki musiały zostać wyposażone w odpowiednie systemy chłodzenia i izolacji. W celu ochrony przed piaskiem należało zastosować odpowiednie filtry. Całość centrum kardiochirurgii powstała z kontenerów morskich. Szpital posiada przeszło trzysta łóżek dla pacjentów i personelu. Budynek przeznaczony dla personelu to konstrukcja kontenerów mieszkalnych i socjalnych.

Szpital kontenerowy

Źródło: tokfm.pl

Szkoła La Milpa

Pewna szkoła w Meksyku w całości zbudowana została z kontenerów morskich. Budynek jest odporny na słoną bryzę pochodzącą z oceanu znajdującego się w bliskiej odległości. Szkoła La Milpa działa od ponad dekady i przeznaczona jest dla dzieci w wieku 1-12 lat. Konstrukcja oparta na używanych kontenerach podyktowana była względami ideologicznymi. W ten sposób uczniom, ale i lokalnej społeczności, zaprezentowano w praktyce jak zrównoważony rozwój ma wpływ na świat dookoła.

Szkola z kontenerow

Źródło: https://www.facebook.com/photo/?fbid=249528050201092&set=a.249528030201094

Trenażery strażackie

W kilku lokalizacjach w Polsce znajdują się specjalistyczne trenażery dla Państwowej Straży Pożarnej. Składają się one z kontenerów ustawionych obok siebie oraz piętrowo. W ten sposób powstała konstrukcja przypominająca budynek mieszkalny. W środku znajduje się kontener z komorą ogniową. Dzięki tego rodzaju budowli strażacy otrzymali niezastąpione wsparcie w procesie doskonalenia zawodowego. Stalowa rama kontenerów jest niepalna i umożliwia przeprowadzenie szkoleń w warunkach mocno zbliżonych do tych, które panują podczas rzeczywistych pożarów.

Modyfikacje kontenerow realizacjeAkademik Urban Rigger

Akademik Urban Rigger w Kopenhadze jest przykładem zastosowania kontenerów jako zaplecza socjalnego. Konstrukcja nie jest jednak typowym „klockiem”, gdyż za projekt odpowiedzialny był duński architekt Bjark Ingels. 9 kontenerów umieszczono na pływającym pontonie i w ten sposób utworzono 12 studenckich mieszkań. Każde z nich składa się z sypialni, kuchni i łazienki. Wszystkie lokale mają dostęp do podwórka, tarasu widokowego i miejsca pozwalającego na kąpiel. Pod wodą zaś umieszczono zaplecze gospodarcze. 

Akademik z kontenerow

Źródło: urbanrigger.com

Prosta forma kontenera morskiego inspiruje architektów i inwestorów. To, co pierwotnie służyło jako opakowanie podczas transportu lub przechowywania stało się pełnoprawnym tworzywem do realizacji ciekawych projektów. Niektóre zastosowania kontenerów są naprawdę nieoczywiste. Do tego zaskakują piękną formą i funkcjonalnością.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

(required)